E-Reçete Nedir?

Sağlık hizmetleri portalında, doktorların, daha önce belirlenen ve tanımlanan şekliyle MEDULA sisteminde bir reçete numarası vererek oluşturduğu reçetelere elektronik reçete veya e-reçete denir. E-reçeteler sayı ve harflerle kodlanarak hastalara verilir. Bu kodlar sayesinde kâğıt reçeteye gerek kalmadan ilaçların alınması sağlanır. Vatandaşlara daha kaliteli ve hızlı hizmet vermek adına sağlık sektörü de elektronik ortama aktarılmaya çalışılmaktadır. Eczaneler, hastaneler, sağlık ocakları, verem savaş dispanserleri gibi pek çok sağlık kurumu 2012 yılından beri e-reçeteyi kullanmaktadır. Majistral olarak yazılan ve kişiye özel yurtdışından getirilen ilaçlar hariç tüm ilaçlar e-reçete ile düzenlenebilir. Ancak sistemden kaynaklanan sorunlar ve sistemin çalışmaması nedeni ile e-reçete oluşturulamıyorsa düzenlenen manuel reçeteler kabul edilecektir.

İş sağlığı ve güvenliği sistemlerinin de elektronik ortama yönlendirilmesi amacı ile 31 Aralık 2017 ‘den itibaren işyeri doktorlarına muayene ettikleri ve ilaç yazdıkları hastalar için e-reçete düzenleme zorunluluğu getirilmiştir. Böylelikle ‘Elektronik İşyeri Hekim Uygulaması’ başlamıştır. İşyeri hekimleri tarafından düzenlenen e-reçetelerin sigortalıya ödenebilmesi için;

  • İş yeri hekiminin ‘Sağlık Bakanlığı Doktor Bilgi Bankası’na kayıtlı olması,
  • Adına reçete yazılan hastanın iş yeri ile İSG-KATİP üzerinden yapılmış bir sözleşmesi bulunması,
  • İşyeri hekiminin ilgili işyerine gerçekleştirilmiş bir ataması olması,

E-Reçete Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

  • E-reçete sayesinde reçeteyi düzenleyen hekimin bilgisi olmadan o hekimin adına reçete düzenleme olayının önüne geçilmiştir. Böylelikle sahte reçete düzenlemek imkânsız duruma getirilmiştir.
  • El yazısı ile düzenlenen reçetelerde ortaya çıkan yanlış ilaç temin edilmesi gibi sorunlar engellenmiştir.
  • Reçetelerini kaybeden hastaların mağduriyeti giderilmiş olacaktır. Adına reçete düzenlenen her hastasının elektronik sistemde kaydı bulunmaktadır.
  • Hastaların daha önce kullandığı ilaçlar doktorlar ve eczacılar tarafından görüntülenebilmektedir. Bu sayede hastada uygulanan tedavi yöntemi, yöntemin faydalı olup olmadığı, hastanın ne kadar süre hangi ilacı kullandığı doktor tarafından bilinip bu doğrultuda bir tedavi uygulanabilir.
  • E-reçete yazılan ilaçlarla ilgili istatiksel bilgilerin bir araya getirilmesi kolaylaştırılmıştır.
  • E-reçete sayesinde büyük oranda kâğıt israfının önüne geçilmiştir.
  • E-reçete, ilaç bilgisinin kolay ulaşılabilir olması sayesinde doktor ve eczacılara vakit kazandırmıştır. Böylelikle doktorlar ve eczacılar daha fazla hastaya zaman ayırabilmektedir.

Yorumlar

WidgetErrorTextYorum bırakın

* Zorunlu alanlar